BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

36 diena. Kūrybinė krizė

Jaučiu pareigą rašyti, bet tiesą pasakius net nebežinau apie ką. Negi vėl apie tai, kad laukiu atsakymo dėl patalpų nuomos sutarties pataisymų? Na neidomu. Kad svarsto mano prašymą dėl mokėjimo už alkoholio ir tabako licencijas? Taigi ir taip svarsto :) Kažkokia visiska kūrybinė krizė. O gal kaip viename anekdote sakė, kad ne krizė, o …. O gal čia tik man taip atrodo? O kaip paskui bus su interjeru? Su meniu?

Aš ką tik supratau, kodėl dauguma barų ir restoranų Lietuvoje merdi, skursta ir paskui iš vis išnyksta. Todėl, kad viskas kartojasi. Na, įsivaizduokit, kiekvieną dieną vis tos pačios sienos, tas pats personalas, tas pats meniu, tie patys puodai ir šaukštai. Dabar galvoju, o jei viskas idealiai padaryta? Na, pažiūri ir nėra prie ko prikibti. Kaip tada? Bet kodėl tada nusipirkus naują Aston Martin, prie kurio, mano nuomone, nėra prie ko prikibti, po kelerių metų perkamas vėl naujas? O dėl to, kad priprantama. Jis, kaip ir baras ar restoranas, netapo prastesniu, tiesiog prie jo priprato ir jis jau nebedžiugina. Štai kame reikalas. Dar vienas punktas be kurio nebus rezultatų - baro atsinaujinimo planas. Kaip ir kas bus daroma, kad lankytojui butų vis kažkas naujo. Tai turi būti kompleksinis sprendimas, liečiantis tiek interjerą, tiek meniu, tiek ir aptarnavimą.

Pastebėjau dar vieną dalyką, kad rašyti net įdomiau nei daryti. Sakau gal kokią knygą apie restoranų ir barų valdymą suraityti? Nors dar ankstoka, norėtusi prieš rašant žinoti tiek, kad daugiau jau vargu ar bebūtų įmanoma sužinoti. Arba kad tas sužinojimas, nebeturėtų jokios įtakos jau turimoms žinioms. O kadangi pastebiu, kad vis dar sužinau kažką naujo, tai, manau, šią idėją pasilakysiu vėlesniems laikams.

Rodyk draugams

28 diena

Faina, pajudėjo reikalai su patalpų nuomos sutartimi. Gavau atsakymą su nuomotojo pataisymais. Nepatiko. Nenori jis man nusileisti esminiuose dalykuose, nors tu ką. Bet nenoriu ir aš. Čia juk ne apie 10 litų kalbam. Nori ir avanso ir garantijų iš draudimo bendrovės ir t.t. Kažkaip bandau dabar atgaminti pirminį pokalbį, kuriame rodos labai aiškiai išdėsčiau, kad nei avansui ir bet kokiems mokėjimams iki atsidarymo pinigų nebus. O dabar gaunu atsakymą, kad tai pageidaujama. Gal aš sapnavau kad pasakiau? Būna juk kartais, na bet ne apie tokius dalykus. Rytoj šviežia galva dar peržiūrėsiu viską ir surašysiu galutinę savo poziciją su prierašu, kad jei netinka, tai netinka. Reikės ieškoti kitų. Patirtis sako, kad toks derybų būdas, kuomet pasakoma „ne, man netinka” ir vėl dėliojama viskas iš naujo, atneša neblogų rezultatų tiek vienai, tiek ir kitai pusei.

Dizainerėms pabėgus, pradėjau aplinkinių klausinėti gal kas ką pažįsta. Netrukus, viena draugė, papasakojus visą baro idėją, pasiūlė susipažinti su labai talentingų veikėjų komanda. Aš pats anksčiau esu matęs kelis jų darbus ir likau visiskai sužavėtas jų išradingumu. O to man juk labiausiai ir reikia. Darant interjerą, vien žinių nepakaks, tikrai reikės pasukti galvą kaip iš pianino padaryti barą ar irklo šviestuvą. Laai tikiuosi, kad mums pavyks susitarti.

Na ką, draugai prisiekusieji, ledai vėl pajudėjo. Plaukiu toliau.

Rodyk draugams

24 diena. Reikia interjero dizainerių.

Nejuokinga, šiandien sužinojau, kad jaunosios talentes atsisakė toliau dalyvauti projekte. Pagrindinis motyvas, ko aš labiausiai ir bijojau, kad reikės daryti dizainą nestandartiniu būdu. Tačiau labai džiaugiuosi, kad jos tą pasakė dabar, o ne darbų viduryje. Taigi, reikia susirasti interjero dizainerį. Dar vienas jau atrodė atkritęs, bet vėl laiko pareikalausiantis darbas. Kaip ten bebūtų, esu šimtu procentų tikras, kad tai išeis į naudą.

Gavau atsakymą ir dėl patalpų. Mano korekcijos svarstomos, tai greičiausiai reiškia, kad nesamonių aš ten neprirašiau ir per daug neištryniau. Atsakymas turėtų būti netrukus.

Šiandien pradėjau dėlioti galimus veiklos partnerius po atsidarymo. Turizmo informacijos centrai, kelionių agentūros, parodų ir kitokios vietos, parduotuvės gali tapti labai gera vieta baro informacijos talpinimui. Sąrašas beveik baigtas, beliko tik pradėti skambinti ir tyrinėti situaciją.

Jei atvirai, tai kai sumąsčiau šią idėją, maniau, kad viskas eisis daug sunkiau. Labai noretusi tikėti, kad sunkumai nelaukia kur už kampo.

Rodyk draugams

23 diena. Interjero užuomazgos.

Vakar susitikus su dizainerėmis, buvau labai maloniai nustebintas. Keli eskizai buvo galima sakyti lygiai tokie patys, kokį interjerą įsivaizduoju. Aišku, juose nebuvo detalių, vienas iš vis tik juodai baltas, bet formos ir mintis man labai patiko. Kadangi pajaučiau, kad vienas kitą suprantame, papasakojau joms daugiau apie baro atidarymo idėją. Reakcija buvo dvejopa. Viena iš kart įsijautė į situaciją, o kita laikėsi kiek nuošaliau. Ir manau žinau kodėl, nes viena yra padaryti interjero dizainą ir užsakovui sakyti kokių baldų ir medžiagų reikia, o kita yra daryti interjerą iš to, ką turi užsakovas. Aš nerašiau kaip bus įrenginėjamas baras, todėl manau dabar pats laikas tą padaryti.

O idėja yra pakankamai paprasta. Yra daug draugų, pažįstamų ir jų draugų, kurių pagalbos prašysiu įrengiant barą. Kas turi dažų, kas turi tapetų, kas užuolaidas ar šviestuvą. Prašysiu, kad viską temptų pas mane, o paskui jau su dizainerėmis bandysime sudėlioti mozaiką, kad ji atrodytų gražiai ir skoningai. Dar viena idėja - susitarti su baldų, naujų ar naudotų, salonu, kuris duotų savo baldus naudojimui kaip ekspoziciją. Ateini, sėdi ant kėdės ar fotelio, užsinori jo ir nusiperki. Šiandien dar kilo mintis susitarti su baldų ir buitinių prekių monstru IKEA. Jie juk pas save turi viską. Net šakutes ir peilius. Aišku, tai nebūtų taip įdomu, kaip surinkti draugus bendram reikalui, bet irgi sprendimas.

Mane tik truputį neramina atsakymo nebuvimas dėl patalpų nuomos. Gal aš per daug ten ištryniau? Atsiprašau jei taip, bet kad jūs žinotumet kaip gera trinti tuos nepatinkančius punktus… na, matysim, nebus šių, bus kitos. Ryt reikės paskambinti ir pačiam pasiteirauti kaip ten sekasi.

Rodyk draugams

22 diena. Po pertraukos

Padariau didelę klaidą, padaręs tokią ilgą pertrauką baro darbų aprašyme. Šiandien supratau, kad tos dvi savaitės prabėgo, galima sakyti, be jokių rezultatų. Keli pokalbiai su tiekėjais, keli skambučiai į savivaldybę, dvidešimt keli nuomos sutarties punktų pataisymai. Kažkaip, kai rašiau kasdien, tai blogas man buvo tapęs kaip ataskaita prieš save. Labai aiškiai mačiau kas buvo suplanuota ir kas padaryta. Prisižadėjau sau visais šventaisiais, kad nebepraleisiu nei vienos dienos, nes darbų daugėja, o laikas paroje yra pakankamai ribotas. Seniai žinojau planavimo būdą „vakaras” ir dabar nusprendžiau jį pritaikyti. Esmė tame, kad kiekvieną vakarą peržiūri atliktus darbus ir suplanuoji rytojaus. Manau, taip bus galima darbus padaryti daug greičiau, nes planavimas savaitei man nebetinka.

Svarbiausias manau įvykis, kad pajudėjo sutarties derinimas. Kai ją gavau, nesureagavau taip stipriai, nes tik permečiau akimis, bet kai aš ją pradėjau narstyti po atskirą punktą, supratau, kad tokią pasirašęs, užsinerčiau sau kilpą ant galvos. Vien sankcijų už nesumokėjimą laiku yra penkios! Ne, supratau, kad čia nieko nebus, todėl negailestingai pradėjau trinti man nepatinkančius punktus, surašiau savo poziciją dar kartą laiške ir pradėjau nekantriai laukti atsakymo. Perskaitymo pranešimas atėjo, o atsakymo dar teks palaukti. Tik įdomu kiek. Pagalvojau, kaip butų gerai savo patalpos, jaučiu dabar jau dažyčiau sienas ir kabinčiau lemputes. Atvirai pasakius, tai viduje jau taip nekantrauju, kada bus galima pirmą kartą atsirakinti duris ir pastovėti būsimame bare kelias minutes. Pamatyti viską nors ir vaizduotėje, bet pamatyti.

Šiandien dar susitiksiu su dizainerėmis, kurios, kaip minėjau, norėtų padaryti interjerą. Susitarėme, kad jau turės kelis eskizus, matysim, kas čia bus. Kaip viskas praėjo parašysiu rytoj.

Rodyk draugams

7 diena. Patalpos. Alkoholis. Interjeras

Per pietus susitikau su patalpų savininku. Kaip ir viskas gerai, bet jis nesutinka įrengti grindų. Tai nemaža investicija, todėl turiu sugalvoti kaip čia viską geriau padarius. Galiu aš ir pats jas padaryti, bet tokiu atveju įrangos sąmata gerokai padidės. Be to, atsiranda dar vienas neplanuotas punktas. Statybų versle, šiais laikais, irgi ne pyragai, todėl rasti įmonę, kuri sudės grindis su atidėtu mokejimu, nemokant jokių avansų bus nelengva. Teks tada ir dėl nuomos mokesčio kalbėtis dar kartą. Matysim, yra du būdai: pačiam padaryti arba pabandyti įkalbėti, kad savininkas padarytų. Tačiau visi kiti mano punktai patenkinti. Nuoma mokama tik įsirengus, nėra depozitinių mokesčių, bus leidimai alkoholio licencijai. Po švenčių pradėsime derinti sutarties punktus. Iki to dar reikia susirasti teisininką, kuris priimtų mano žaidimo taisykles, bet, manau, tai nebus sunku. Čia juk tik paprasta nuomos sutartis. Džiugu, judam toliau.

Iš kart po to, susitikau su vienu iš alkoholio tiekėjų. Mano pristatyta idėja buvo sutikta draugiškai ir su palaikymu. Alkoholį bus galima gauti už jį pradžioje nemokant, o dėl visų kitų klausimų, tokių kaip renginių rėmimas, marketinginiai klausimai ir prekybinės nuolaidos, dar teks susitikti, ir manau ne kartą, ir ne du. Niekas nemokės tik už mano gražias kalbas kaip čia viskas bus gražu ir gerai, viskas turi būti paremta nors ir apytiksliais, bet aiškiais paskaičiavimais. Kokia galima apyvarta, už kiek bus perkama produkcijos per mėnesį ar metus. Tada jau galima bus kalbėtis konkrečiau. Kadangi jau beveik patalpos yra (nors kol sutartis nepasirašyta, tai nieko nėra), galima padaryti preliminarius paskaičiavimus kokios galimos išlaidos ir pajamos. Iki patalpų gavimo visi skaičiavimai, kaip praktika rodo, yra tik laiko gaišimas. Kai yra aiškus plotas, galima tiksliai paskaičiuoti kiek bus staliukų ir sėdimų ar stovimų vietų, koks galimas žmonių srautas, darbo laikas, galimos išlaidos ir t.t. Tai turi būti padaryta iki sėdant deryboms dėl patalpų nuomos sutarties. Labai galimas atvejis, kad viską suskaičiavus, jos pasirodys netinkamos. Šį punktą jau pradėjau daryti ir manau per kelias dienas jis bus baigtas.

Ieškodamas interjero pavyzdžių internete, radau labai įdomų skelbimą: „dvi jaunos dizainerės ieško įmonės ar organizacijos, kuriai galėtų nemokamai padaryti interjero dizainą”. Jaunieni talentai? Nieko nelaukęs paskambinau ir susitariau dėl susitikimo vakare. Paaiškėjo, kad jos visiškai neturi jokios patirties, todėl nori padaryti vieną projektą nemokamai, kad paskui jau jį galetų įsidėti į savo potfolio. Idėja nebloga, jauni ir neturintys daug patirties, dažnai padaro itin gerai, nes daug domisi ir yra be proto iniciatyvūs. Jų nereikia motyvuoti, jie tą daro patys. Tačiau praktikos stoka, dažnai būna lemiamas faktorius profesionalo pasirinkimui. Paprašiau, kad padarytų kelis eskizus, kaip jos įsivaizduoja būsimą interjerą, ir tada bus galima apsipręsti kaip ir ką daryti toliau.  

Rodyk draugams